Skip to content

108 Rosedale Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1963

Last Sale Price
$187,900
Last Sale Date
Aug 28, 2006

Property Information

Block83
Lot300
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,100
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
35%
Improvement Value:$96,000
65%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,809+6.4%
2024$5,460+5.4%
2023$5,183+1.4%
2022$5,109+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$187,900
DeedBook 5472, Page 270

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2956, Page 97

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1963