Skip to content

9 Cavalier DrTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block1526
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,186
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
30%
Improvement Value:$235,100
70%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,834+6.7%
2024$11,091+1.2%
2023$10,957+1.9%
2022$10,756+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 6170, Page 864

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 4981, Page 285

Property Sale

SaleMulti
$110,900
DeedBook 2279, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1985