Skip to content

1 Alton RdTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block1707
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
38%
Improvement Value:$131,000
62%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,193+6.9%
2024$6,726+1.3%
2023$6,641+6.8%
2022$6,219+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951