Skip to content

161 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08619

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2009

Property Information

Block1697
Lot88
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
46%
Improvement Value:$94,400
54%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+6.7%
2024$5,807+1.2%
2023$5,736+1.9%
2022$5,631+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1877