Skip to content

44 Crestwood DrTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block1722
Lot146
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
32%
Improvement Value:$223,300
68%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,569+6.7%
2024$10,844+1.2%
2023$10,712+6.5%
2022$10,056+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,168DeedBook 6403, Page 1898Recorded5/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$181,900
DeedBook 3359, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1978