Skip to content

42 Zieglers LaTrenton, NJ 08690

Built 1977

Last Sale Date
Nov 29, 2012

Property Information

Block1722
Lot110
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,100
32%
Improvement Value:$195,600
68%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,889+6.9%
2024$9,253+1.3%
2023$9,138+6.7%
2022$8,562+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977