Skip to content

164 Maple Shade Ave EastTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
May 9, 2013

Property Information

Block1722
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
39%
Improvement Value:$134,400
61%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+6.7%
2024$7,280+1.2%
2023$7,192+6.5%
2022$6,751+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 6171, Page 1202

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 2298, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1957