Skip to content

7 Doreen Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block1722
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,200
41%
Improvement Value:$125,400
59%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,492+6.7%
2024$7,022+1.2%
2023$6,937+6.5%
2022$6,512+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,282DeedBook 6607, Page 171Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 6283, Page 162Recorded4/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6002, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1960