Skip to content

12 Sayen DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 17, 2004

Property Information

Block1722
Lot97
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,251
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
39%
Improvement Value:$137,300
61%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,968+6.7%
2024$7,468+2.0%
2023$7,322+6.5%
2022$6,873+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 4950, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1955