Skip to content

1421 Nottingham Way

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 29, 2026

Property Information

Block1757
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,500
85%
Improvement Value:$27,200
15%
Total Assessment$181,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,403+6.7%
2024$6,002+1.2%
2023$5,929-6.3%
2022$6,329+2.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,110DeedBook 6618, Page 365Recorded2/9/2026

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,110DeedBook 6574, Page 1905Recorded11/18/2024

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,110DeedBook 6439, Page 716Recorded4/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5497, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$90,250
DeedBook 4741, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2449, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1950