Skip to content

5 Acres DrTrenton, NJ 08690

Built 1945

Last Sale Price
$31,500
Last Sale Date
Sep 23, 2005

Property Information

Block1842
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
35%
Improvement Value:$135,300
65%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+6.7%
2024$6,890+1.2%
2023$6,807+6.5%
2022$6,389+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$31,500
DeedBook 5202, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3422, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1945