Skip to content

1695 Klockner Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block1922
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
37%
Improvement Value:$136,100
63%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626+6.7%
2024$7,148+1.2%
2023$7,061-3.3%
2022$7,299+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,040DeedBook 6546, Page 1942Recorded1/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960