Skip to content

56 Redwood Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 16, 2019

Property Information

Block2456
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
27%
Improvement Value:$152,200
73%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+6.7%
2024$6,874+1.2%
2023$6,790+4.1%
2022$6,520+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,386DeedBook 6385, Page 75Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6284, Page 1314Recorded5/10/2017

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6271, Page 1234Recorded12/20/2016

Property Sale

SaleMulti
$250,500
DeedBook 4950, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1955