Skip to content

28 Copperfield Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block2556
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page285

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
32%
Improvement Value:$163,500
68%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,518+17.0%
2024$7,280+4.9%
2023$6,942+4.3%
2022$6,655+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,602DeedBook 6537, Page 1647Recorded10/16/2023

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,602DeedBook 6507, Page 1330Recorded11/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960