Skip to content

277 Manor BlvdTrenton, NJ 08620

Built 1989

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 30, 1999

Property Information

Block2610
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
26%
Improvement Value:$177,000
74%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461+6.7%
2024$7,931+1.2%
2023$7,834-0.3%
2022$7,858+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3661, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1989