Skip to content

253 Manor Blvd

Trenton, NJ 08620

Built 1996

Last Sale Price
$611,500
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block2610
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,701
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
19%
Improvement Value:$285,000
81%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401+6.7%
2024$11,623+2.2%
2023$11,375-0.3%
2022$11,410+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$611,500
Sq Ft2,701DeedBook 6476, Page 1790Recorded3/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$34,250
DeedBook 2579, Page 29