Skip to content

83 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1986

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 13, 2014

Property Information

Block21
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 2UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,416
Acreage1.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,700
43%
Improvement Value:$344,300
57%
Total Assessment$604,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,068+5.4%
2024$18,098+2.0%
2023$17,736+2.5%
2022$17,307+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft3,416DeedBook 6206, Page 1113Recorded11/17/2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3126, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1986