Skip to content

21 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2010

Property Information

Block21
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,370
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,400
57%
Improvement Value:$199,300
43%
Total Assessment$463,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,639+6.3%
2024$13,773+6.1%
2023$12,985+2.5%
2022$12,671+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$462,500
DeedBook 5614, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1955