Skip to content

120 Harbourton Mt Airy RdLambertville, NJ 08530

Built 1987

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Jun 12, 1990

Property Information

Block26
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,214
Acreage5.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,300
53%
Improvement Value:$267,900
47%
Total Assessment$567,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,907+3.3%
2024$17,334-0.1%
2023$17,351+2.5%
2022$16,931+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 2531, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1987