Skip to content

49 Greenfield AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block1309
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,026
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
39%
Improvement Value:$100,600
61%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,093+2.0%
2024$4,991+3.2%
2023$4,838+1.4%
2022$4,771+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966