Skip to content

148 Harmony Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1957

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block1501
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,936
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
22%
Improvement Value:$254,200
78%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,065+2.0%
2024$9,864+3.2%
2023$9,562+1.4%
2022$9,429+28.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,936DeedBook 6391, Page 1914Recorded12/30/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5013, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1957