Skip to content

200 Drift AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block2312
Lot111
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2303

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,528
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,100
35%
Improvement Value:$133,100
65%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,326+2.0%
2024$6,200+3.2%
2023$6,010+1.4%
2022$5,926+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 6318, Page 1923Recorded3/2/2018

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 6257, Page 410Recorded7/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920