Skip to content

214 Eldridge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2005

Property Information

Block2312
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage864
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
44%
Improvement Value:$78,700
56%
Total Assessment$141,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,371+2.0%
2024$4,284+3.2%
2023$4,153+1.4%
2022$4,095+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 2552, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1950