Skip to content

2801 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$798,000
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block6301
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6301

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,560
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,500
30%
Improvement Value:$265,600
70%
Total Assessment$381,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,806+2.0%
2024$11,570+3.2%
2023$11,216+1.4%
2022$11,060+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$798,000
Sq Ft2,560DeedBook 6614, Page 581Recorded12/30/2025

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 4407, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1900