Skip to content

55 General Greene Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1908

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
May 21, 2008

Property Information

Block3201
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,154
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
20%
Improvement Value:$30,200
80%
Total Assessment$37,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,187+4.2%
2024$2,099+0.3%
2023$2,093+0.3%
2022$2,087+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5865, Page 234

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 2517, Page 580

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 2218, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1908