Skip to content

73 General Greene Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1908

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block3201
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
14%
Improvement Value:$45,500
86%
Total Assessment$53,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,075+4.2%
2024$2,951+0.3%
2023$2,943+0.3%
2022$2,934+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 6359, Page 1973Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 6289, Page 95Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5864, Page 8

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4463, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1908