Skip to content

76 S Hermitage Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1914

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Sep 27, 1996

Property Information

Block3201
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
13%
Improvement Value:$53,400
87%
Total Assessment$61,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,573+4.2%
2024$3,429+0.3%
2023$3,421+0.3%
2022$3,410+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 3121, Page 319

Property Sale

Sale
$24,980
DeedBook 2767, Page 44

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 2448, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1914