Skip to content

124 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block3504
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 5978SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,828
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
45%
Improvement Value:$102,800
55%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$17,578+5.2%
2019$16,708-24.8%
2018$22,212+0.3%
2017$22,135+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft3,828DeedBook 6608, Page 1907Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft3,828DeedBook 6351, Page 443Recorded12/10/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3973, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1950