Skip to content

132 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1877
Commercial

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 21, 2009

Property Information

Block3504
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 3920 SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,831
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
24%
Improvement Value:$235,900
76%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,006+4.2%
2024$17,280+0.3%
2023$17,237+0.3%
2022$17,181+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6033, Page 255

Property Sale

Sale
$253,922
DeedBook 5885, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1877