Skip to content

93 Battle Rd WestPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block10402
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page104

Building Details

Building Class22
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,460
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
48%
Improvement Value:$630,800
52%
Total Assessment$1,215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,377+5.9%
2024$30,565+3.1%
2023$29,653+0.8%
2022$29,422+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930