Skip to content

140 Hunt DrPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$1,775,000
Last Sale Date
Oct 17, 2017

Property Information

Block6501
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page65

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G P
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage4,620
Acreage9.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$785,400
89%
Improvement Value:$100,000
11%
Total Assessment$885,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,578+5.9%
2024$22,259-43.5%
2023$39,404+0.8%
2022$39,098-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,775,000

From:

To:

Sq Ft4,620DeedBook 6305, Page 1072Recorded11/1/2017

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 2520, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1965