Skip to content

502 Riva AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 2009

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block310
Lot44
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2902

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1DG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,536
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
29%
Improvement Value:$69,900
71%
Total Assessment$98,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,039+3.1%
2024$11,676+3.4%
2023$11,294+0.1%
2022$11,286+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6226, Page 300Recorded1/25/2011

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 5742, Page 227NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/2/2006