Skip to content

173 Washington St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block224
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,162
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,800
27%
Improvement Value:$212,400
73%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,755+0.2%
2024$8,738+1.1%
2023$8,645+0.0%
2022$8,642-0.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 19859, Page 1181

Property Sale

Sale
$147,000

To:

DeedBook 6299, Page 268

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 5555, Page 53

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 4226, Page 592Recorded3/20/1995

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 3849, Page 126Recorded4/20/1990

Property Built

Built

Year Built: 1899