Skip to content

198 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 19, 2004

Property Information

Block224
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,518
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
28%
Improvement Value:$211,400
72%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,858+0.2%
2024$8,840+1.1%
2023$8,746+0.0%
2022$8,743-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,518DeedBook 5300, Page 10Recorded4/2/2004

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

DeedBook 5129, Page 69Recorded12/30/2002

Property Sale

SaleMulti
$160,000

From:

To:

DeedBook 4740, Page 129Recorded2/2/2000

Property Sale

SaleMulti
$105,000

From:

To:

DeedBook 4173, Page 331Recorded8/10/1994

Property Built

Built

Year Built: 1919