Skip to content

186 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2008

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block224
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
31%
Improvement Value:$170,100
69%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+0.2%
2024$7,422+1.1%
2023$7,343+7.2%
2022$6,849-0.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 17994, Page 489Recorded8/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 5807, Page 735

Property Sale

Sale
$79,900

From:

To:

Recorded11/30/2005

Property Sale

Sale
$79,900

To:

DeedBook 5589, Page 304

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 5138, Page 130Recorded1/22/2003

Property Sale

Sale
$80,000

To:

DeedBook 4516, Page 588

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 3776, Page 297