Skip to content

434 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block231
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF 2G, 1R/1APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage4,512
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,000
31%
Improvement Value:$353,700
69%
Total Assessment$512,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,032+3.9%
2024$15,437+1.1%
2023$15,273+0.0%
2022$15,268-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

DeedBook 19014, Page 1513

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 4403, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1920