Skip to content

240 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Apr 25, 1994

Property Information

Block45
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF}3G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage949
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
54%
Improvement Value:$75,300
46%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,969+0.2%
2024$4,959+1.1%
2023$4,906+0.0%
2022$4,905-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft949DeedBook 4148, Page 434Recorded5/10/1994

Property Built

Built

Year Built: 1890