Skip to content

103 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1891

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block46
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2.5SSF 2G
Dwellings2
ZoningR-60
Sq Footage2,839
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,200
32%
Improvement Value:$206,600
68%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+0.2%
2024$9,178+1.1%
2023$9,080+0.0%
2022$9,077-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 19895, Page 1655

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft2,839DeedBook 4191, Page 664Recorded10/24/1994

Property Built

Built

Year Built: 1891