Skip to content

839 Central AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1970

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block1801
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,862
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,900
46%
Improvement Value:$469,100
54%
Total Assessment$868,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,708+7.2%
2024$10,921+25.9%
2023$8,671+6.5%
2022$8,138+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8286, Page 6483

Property Built

Built

Year Built: 1970