Skip to content

827 Central AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block1801
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,200
71%
Improvement Value:$175,900
29%
Total Assessment$617,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,272+17.1%
2024$7,916+29.3%
2023$6,121+5.9%
2022$5,779+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 9710, Page 4132Recorded10/28/2024

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8386, Page 9021

Property Built

Built

Year Built: 1920