Skip to content

66 Whitefield Ave Unit119Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block220
Lot8
QualifierC219
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage781
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
62%
Improvement Value:$148,300
38%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,144+11.4%
2024$5,514+5.1%
2023$5,244+9.6%
2022$4,787-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft781DeedBook 9530, Page 7346Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8326, Page 6606

Property Built

Built

Year Built: 1986