Skip to content

209 Cedar StOakhurst, NJ 07755

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2014

Property Information

Block18
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,100,000
85%
Improvement Value:$190,900
15%
Total Assessment$1,290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,719-22.5%
2024$13,834+29.2%
2023$10,707-3.7%
2022$11,116+37.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 8833, Page 3974NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/25/2010

Property Built

Built

Year Built: 1911