Skip to content

15 Joanna CtDeal, NJ 07723

Built 1982

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Mar 7, 2019

Property Information

Block22
Lot118
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,499
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,346,900
74%
Improvement Value:$839,600
26%
Total Assessment$3,186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,763+68.9%
2024$24,722-6.8%
2023$26,518+2.0%
2022$25,993+30.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft3,499DeedBook 9342, Page 1358Recorded4/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1982