Skip to content

270 Roosevelt AveOakhurst, NJ 07755

Built 1930

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block22
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$877,300
85%
Improvement Value:$154,200
15%
Total Assessment$1,031,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,276-9.4%
2024$13,545+25.2%
2023$10,819+5.8%
2022$10,227+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930