Skip to content

340 Elberon BlvdOakhurst, NJ 07755

Built 1921

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 18, 2013

Property Information

Block22
Lot64
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-DG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,000
61%
Improvement Value:$233,100
39%
Total Assessment$599,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,211+23.8%
2024$5,824-16.4%
2023$6,964-0.2%
2022$6,978-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 9051, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1921