Skip to content

229 Overbrook AveOakhurst, NJ 07755

Built 1918

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block22
Lot53
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$513,600
52%
Improvement Value:$474,400
48%
Total Assessment$988,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122+7.7%
2024$9,402-8.0%
2023$10,220+4.5%
2022$9,776+20.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,068DeedBook 9199, Page 2644NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft3,068DeedBook 8860, Page 939Recorded11/5/2010

Property Built

Built

Year Built: 1918