Skip to content

132 Spring St.Red Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block49
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,400
57%
Improvement Value:$301,300
43%
Total Assessment$696,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,197+23.1%
2024$9,910+6.1%
2023$9,337+2.5%
2022$9,113+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9601, Page 7872NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4739, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1925