Skip to content

33 Elm PlRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block49
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,200
56%
Improvement Value:$306,600
44%
Total Assessment$693,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,740+5.2%
2024$11,158+5.0%
2023$10,628+3.2%
2022$10,297+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925