Skip to content

19 Elm PlRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Aug 8, 1994

Property Information

Block49
Lot40
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,700
61%
Improvement Value:$250,300
39%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,956+10.5%
2024$9,910+6.2%
2023$9,328+2.4%
2022$9,111+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5338, Page 295

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5025, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1925