Skip to content

487 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block10501
Lot110
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,944
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,400
49%
Improvement Value:$262,800
51%
Total Assessment$513,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,384+3.9%
2024$11,921+6.1%
2023$11,233+1.8%
2022$11,034+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,944DeedBook 24889, Page 1925Recorded3/13/2025

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 23399, Page 1766Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 5832, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1957